Tényleg minden CPL beltéri ajtónak CPL a felülete?
A kérdés így persze nem igazán helyes! Mert a válasz, hogy igen, minden CPL ajtó felülete CPL "lemezből" készül. Mi másból is készülhetne? A kérdés úgy lenne talán helyén való, hogy minden CPL-nek mondott ajtónak valódi CPL a felülete? Persze, így már mindenki rögtön gondolja, hogy - Ezek szerint biztosan nem! Na akkor járjuk körbe picit ezt a témát!
CPL beltéri ajtókkal tervezünk egyedi méretek esetén
Általában, ha egyedi belső ajtókról beszélünk, a piac jelenlegi helyzetében általában többnyire CPL belső ajtókkal terveznek a forgalmazók!
Van azért számos más egyedi méretben készíthető belső ajtó is, mint a borovi vagy a lucfenyő, festett MDF vagy a furnérozott felületű beltéri ajtó!
Vannak még alapanyag tekintetében egyedi méretű gyártással megvásárolható típusok, de a fenti szerkezetek a legismertebb ajtók! Maradjunk most a CPL felületű ajtóknál. Amikor erről az ajtóról beszélünk, érdemes tudni, hogy a CPL szó valójában mit is jelent. Továbbá a kifejezés mögött biztosan ugyan az a CPL minőség rejlik minden gyártó vagy gyártmány esetben, amikor a kereskedésben a CPL ajtókat nézzük meg?
Ez az írás most nem egy oknyomozó írás, csupán érdemes tudni, hogy a piac elnevezett olyan ajtót is CPL-nek, ami valójában nem biztos, hogy eléri azt a felületi keménységet és tömörséget!
Hogy is történhetett mindez meg? Nos úgy, hogy korábban laminált felületű ajtó esetében a dekorfóliás ajtó juthatott eszünkbe, már akit ez roppant mód foglalkoztatott. Ez a típus volt az első fa erezetű laminált felületű ajtó. A front felső rétegére kasírozott papírbevonat miatt sérülékeny és nehezen tisztítható volt.
Mindez azért, mert a papírra felhordott vékony műanyag vagy lakkréteg (lakk is műanyag alapanyagú termék) nem védte a felületet hosszú távon.
Továbbá csak szabvány méretben volt elérhető ez a belső ajtó típus, de megjelenésével az akkori beltéri ajtópiacot felélinkette.
Lehetettett a színekkel és a formákkal (az akkor állapotoknak megfelelően) játszani és megjelent az UTH (utólag szerelehető tok) fogalma is.
Melamin akril belső ajtó
Dekorfóliás ajtókat később felváltotta a melamin akryl műgyantás ajtó. Ez már egy koptathatóbb és mechanikai sérülésekkel szemben jobban ellenálló termék volt.
Pontosabban nem csak volt, hanem ma is az. Ezt a melamin műgyanta felületű ajtót kezdte a köznyelv és/vagy a gyártók egyre sűrűbben CPL ajtónak nevezni! Így lett ez az ajtó "CPL" beltéri ajtó. Viszont tudni kell, hogy ez a minőség nem képes teljesíteni a valódi CPL felülettel szemben támasztott követelményeket!
De mi az a flancos CPL szó? Sokan a PL-ből lengyel ajtókra asszociáltak. Viszont akkor mi az a "C" betű?
No, ne menjünk ilyen messzire, mert ez nem a jó irány. Nézzük a realitásokat!
Szóval melamin akril ajtó szó, mégsem hangzik jól a piacon "MA" ajtó. Gyorsan csináltak belőle CPL ajtót?
De ez mégsem olyan erős, mint a CPL! Nem baj, jó lesz ez ide a kis hazánkba. Az ajtóval nincs semmi probléma, mert a dekor ajtóktól lényegesen jobb felületet kapunk és ami fontos, egyedi méretben. Színválasztéka is több lehetőséget kínál számunkra és formailag is lehet játszani a lakberendezéssel töltött napjainkban.
De tudjuk, hogy ez még a CPL keménységű felületet nem éri el. Tovább megyek akkor, amikor azt mondom, hogy néhány eleme pedig a dekorfóliás ajtóknál alkalmazott vékony papírfelületet kapja csupán meg. Ilyen a tokozat fix és mobil borítása. Miért? Nos lehet ez gyártástechnológia vagy csupán olcsósítás.
Egy ilyen ajtónál a tok borítása (fix és mobil) egy színhasonló vékonyabb dekorfólia csupán. A falcban sem CPL felület van, hanem egy élzáró színhasonló falcfólia.
Ezért nevezzük mi ezeket az ajtókat "Könnyített CPL ajtónak". Különböző minőségű fóliákkal vonják be az ajtókat, ami valójában egyik sem igazi CPL minőség. Ezek az Euro dekor frontok általában faforgácsból készülnek. Angol elnevezése: Eurodekor thin chipboards- Eurodekor vékony forgácslemez
Ez az Eurodekor változat egy 3 vagy 4 mm vastag forgácslap, amire papírt kasíroznak és melamin gyantával vonnak be.
Ez a dekorációs tábla alkalmas belső ajtók készítésére. Az Eurodekor vékony forgácslapok igen sok dekor és szerkezeti kombinációban kaphatók.
Eurodekor frontok alkalmazási területei:
- Belső ajtók
- Bútor hátlapok
- Fiókalapok
- Ruhaszekrények és ajtótömítések
Előnyei:
- Megfelel a RAL minőségbiztosítási közösség követelményeinek a belső ajtókhoz.
- Kopásálló és karcolásálló az EN 14322 szerint.
- Könnyen tisztítható, ütésállóság és mechanikai ellenállás jellemzi.
Akkor most nézzük meg a nagytestvért is, az ízig és vérig CPL felületű belső ajtót.
A CPL és HPL kifejezések széles körben használatosak, és ezek a termékek már évek óta léteznek, de az emberek továbbra is kérdéseket tesznek fel a különbségekről. A CPL és a HPL fogalmakkal picit foglalkozunk. Mindezt tesszük azért, mert az általunk forgalmazott " Könnyített CPL" ajtón kívül valódi CPL belső ajtóink felülete közel áll a HPL csúcsfelülethez!
A CPL a folyamatosan préselt laminátumok HPL - nagynyomású laminátumot jelent. Hő és nyomástechnológiában különbözik a két termék, ami a gyártást illeti. (HPL ajtóból csak ajtólap készíthető, tokozat nem. Itt acéltokokat alkalmaznak! Ilyen ajtókat általában technikai ajtóknak alkalmaznák, korházakba, közintézményekbe vagy ott, ahol igen nagy mechanikai igénynek van kitéve az ajtó.)
CPL: Continuos Pressed Laminates.
A CPL felületet komoly gyártástechnológiai folyamatok jellemzik! Több réteg (layer) papír és gyanta eggyesítése után jön létre egy erős felület, ami sokkal jobban ellenál a környezeti hatásoknak, mint az Euro dekor (Könnyített "CPL") ajtók teszik. A CPL belső ajtó frontlemezének (fegyverzetének) alkotó rétegeit nézzük picit most át.
Dekorációs papír | Valójában ez az a papír réteg, ami meghatározza az ajtónk megjelenését! Pontosabban azt a színt és erezettséget, amit a lakásunkban szeretnénk látni. Amikor azt mondjuk, hogy az ajtó színe barna szilva, nos akkor egy szilvafa erezetét jelenítjük meg dekor papíron, barna tónussal.
A dekorációs papírok súlya 60-130 g/m2.
Nátronpapír kraft papír | A dekorációs papír alatt található a kraft (nátron) papír. A fenolgyantával impregnált nátronpapírokat nevezik magrétegeknek, mert a laminált magban préselik. A laminátum fontos eleme ez a papír. A nátronpapírok 80-300 g / m2 súlyú hatóanyagokat tartalmaznak.
Overlay - fedőréteg | Az átfedőpapír egy fehérített átlátszó papír, amelynek nagy a gyanta abszorpciós kapacitása. A kopásállóság javítására és a díszpapírok nyomtatott képének védelmére szolgál.
Underlay | Kiegyenlítő alátét, más néven barrier papír egy papírréteg a dekor papír és a nátrium-nátronpapír között, amelynek célja,
hogy megakadályozza a kémiai reakciót a gyanták között. Speciális vizuális effektusok elérésére is felhasználható.
Gyanták | A melamin-formaldehid gyanták kemény, áttetsző felületeket képeznek, így díszítőpapírokat impregnálnak.
Barna viszonylag rugalmas fenol-formaldehid gyantát pedig a magrétegek impregnálásához használják.
Laminálási eljárás | A dekoratív cellulózrostú laminált papírszalagokat hőre keményedő gyantával impregnálják és 50-70 bár közti nyomással préselik össze a felületeket. Ez a préselisi fázis mintegy 150 ° C és 170 ° C közötti hőmérsékleten történik. A préselt zónák vastagságától és hosszától függően az adagolási sebesség 8 és 15 m / perc között változhat. A laminátum magja fenolgyantával impregnált krétai papírból áll. A hő és nyomás hatására a gyanták átitatják a papír szalagok nagyon sűrű zárt felületet képeznek.
A laminált szerkezeti struktúra tájékoztatást ad a papírrétegek számáról és összetételükről, vagyis a laminátum vastagságról és a minőségi követelményekről.
A díszítőpapíron kívül meghatározzák az alappapírok számát és súlyát, valamint a fedvény és alátét használatát.
A fent említett eljárásnak köszönhetően a valódi CPL felületű beltéri ajtó erősebb, sűrűbb és kopással szemben sokkal jobban ellenál, mint a melamin vagy adekor ajtó felülete! Hazánkban megvásárolható CPL felületű ajtó hordozó alapanyaga nem faforgácslap, hanem MDF. Ez szemmel láthatóan már egy különbséget jelent a két felület vizsgálása során. Súlyban is megjelenik a két ajtólap közti különbség. A CPL felületű ajtó nagyságrendileg 5-8 kg súlytöblettel bír, ami egy "húzásában" erőteljesebb szerkezetet ad.
Mindezzel csupán azt szeretnénk elmondani, hogy azt nevezzük csak CPL-nek, ami valójában az. A melamin akril euro alapanyag pedig kerüljön a helyére.
Mind a két ajtó egy jól alkalmazható termék ez igaz, de minden kutya ugat, viszont van amelyik harap is. A végére ez talán egy kis képzavar lett!
Pallasz Enteriőr
Cseke Zsolt
Tényleg minden CPL beltéri ajtónak CPL a felülete? címkéhez kapcsolódó hírek
A kérdés így persze nem igazán helyes! Mert a válasz, hogy igen, minden CPL ajtó felülete CPL "lemezből" készül. Mi másból is készülhetne? A kérdés úgy lenne talán helyén való, hogy minden CPL-nek mondott ajtónak valódi CPL a felülete? Persze, így már mindenki rögtön gondolja, hogy - Ezek szerint biztosan nem! Na akkor járjuk körbe picit ezt a témát!