Beltéri ajtó árak
MENNYIBE KERÜL EGY BELTÉRI AJTÓ? |
A kérdés igen egyszerű, de a válaszhoz tudni kell, hogy ez egy igen nagy témakör és nem is lehet egyetlen összeggel válaszolni minderre! Amíg nem ismeri a beltéri ajtók világát, addig el sem tudja képzelni, hogy tényleg igaz mindez! Picit hosszabb az út odáig, amíg el fog jutni egyetlen tényszerű számig! Ezt az utat járjuk be most röviden Önnel és a végére már nagyobb tudásanyaggal bír ahhoz, hogy a tetsző ajtót ki tudja választani!
Beltéri ajtó árakhoz első lépés a nyílásméret meghatározása?
Nagyon sok belső ajtót értékesítettem már az elmúlt sok-sok év alatt! Megtanultam, hogy a "Mennyibe kerül egy belső ajtó" kérdésre nem kell rögtön válaszolni! Elárulok egy titkot, azért nem válaszolok, mert nem tudok árat mondani! Milyen árat mondjak addig, amíg azt sem tudom, hogy hova lesz az ajtó, milyen típusú, színű, alakú, alapanyagú és így tovább!
Mindezt végig fogjuk venni, de előtte általában azt szoktam megkérdezni, hogy "Tetszik tudni az ajtónyílások méreteit?", csak úgy hozzávetőlegesen? Nagyon sokan nincsenek felkészülve egy ilyen beszélgetésre! Pedig ez az alap az árazáshoz vezető göröngyös úton! Amíg nem tudjuk azt, hogy mekkora a falnyílás, addig azt sem tudjuk, hogy szabványokban gondolkodunk vagy egyediségben esetleg!
A falnyílás meghatározásához 3 alapvető méretre lenne szükségünk! Elegendő megmérni akár szabócentivel a nyílásméretet. Ha az ajtó még bent van, abban az esetben is lehet egy megközelítő méretet venni úgy, hogy a tok külméretét próbáljuk meghatározni az ajtónak! Ez elegendő ahhoz, hogy el tudjunk indulni!
HÁROM MÉRÉSI SZÁM A KÖVETKEZŐ |
A nyílás szélességét, a nyílás magasságát és a fal vastagságát kell papírra vetni! Tehát szélesség*magasság/falvastagság.
Vannak szabvány és egyedi beltéri ajtó árak?
Amikor a zsebében vannak a méretek, már be is fáradhat a szaküzletbe egy kis ajtómustrára! A méretek alapján első körben el lehet dönteni, hogy szabvány méretű-e a nyílás vagy egyedi esetleg! Mindegyik megfelelő, csupán a szabványnál lehet egy esetleges olcsóbb megoldást választani, már ha az adott lehetőségek közül tud majd választani és tetszik is a kínálat! Nézzünk körül most egy picit a szabvány és az egyedi belső ajtók piacán és nézzük meg azt is, hogy milyen árakat tudunk 2017. májusában társítani a különböző alapanyagokból készült beltéri ajtók mellé.
Tényleg a legolcsóbb áron kapható a lucfenyő beltéri ajtó?
A szabvány ajtók esetében beszélhetünk esetleges kedvezőbb árfekvésről! Ilyen szabvány ajtó lehet a klasszikus LUCFENYŐ beltéri ajtó. Az ajtókat sok esetben még a barkácsáruházak is értékesítik, így elmondható, hogy nem ez a típusú ajtó a legjobban összeszerelt fa belső ajtók egyike! Cserében elmondható, hogy az egyik legkedvezőbb árfekvéssel itt találkozhat a vásárló!
A lucfenyő belső ajtó árak alacsonyak, de cserében igen sok utómunkát kell majd elvégeznie otthon! Az ajtó festés nélkül rendelhető és amennyiben üvegezni is szeretné, nos azt saját kezűleg kell megtennie! A festés és az üvegezés költsége nagyságrendileg 20 000 Ft-tal is megemelheti az ajtó árát! De aki a lucfenyő ajtót szereti, azoknak ez nem jelent problémát! Lényeg, hogy olyan ajtóba fektessük pénzünk, ami tetszeni fog nekünk hosszú-távon!
A lucfenyő ajtók induló árai alig lépik át a 30 000 Ft-ot. Az ajtó 8 cm-es heveder vagy 12 cm-es pallótokkal rendelhető. A legkeskenyebb gerébtok is rendelkezésre áll ha a falvastagságunk túl vékony vagy esetleg nagyon széles lenne! Az ajtó körüli szerelőnyílást általában takaróléccel kell eltakarni, ami szintén megvásárolható az ajtóhoz! Ha végső árat szeretnék egy szabvány lucfenyő ajtóhoz társítani, abban az esetben elmondható, hogy az ajtó ára + takaróléc + festék + igény szerinti üvegezéssel akár elérheti az ajtó az 55 000 Ft-os bruttó árat is akár!
A lucfenyő ajtókat egyedi méretben nem lehet rendelni, csupán szabvány falnyílásba szerelhető be!
Ilyen szabvány falnyílás méret a következő:
- 75*210 cm
- 90*210 cm
- 100*210 cm
- 140*210 cm
Van egy másik fából készült szabvány beltéri ajtó, ami akár egyedi méretben is rendelhető. Fa alapanyagában szebb, erősebb és esztétikusabb is! Ez nem más, mint a borovi fenyő beltéri ajtó.
Mennyi az ára egy borovi fenyő beltéri ajtónak?
A kérdés kézenfekvő! A válasz nem is várat magára sokat, csupán azt kell tudni, hogy mi a falnyílás mérete és mi a tetsző modell! Ha szabvány a falnyílás, abban az esetben az ár annyi, amennyi az adott modell szabvány szerinti árához van rendelve! Igaz az alap 75*210/8-12 cm falnyílás van beárazva oldalunkon! A többi szabvány vagy egyedi méretnél kérje kollégáink segítségét!
Akkor mi is a helyzet az egyedi mérettel és az egyedi árral? Nincs semmi különös ilyenkor, mert ha egyedi a méret, abban az esetben a következő, nagyobb szabvány méretű árral kell kalkulálni! 80*210 cm nyílás esetén a 90*210 cm méretű ajtó árát kell alapul venni!
Tehát a borovi belső ajtó egyedi méretben is rendelhető, ellenben a lucfenyő ajtóval! A borovi fenyő ajtó is rendelhető geréb vagy 12 cm pallótokkal, de ezt a minőségi ajtót már nem szabad ilyen tokmegoldással vásárolni!
Az ajtót minden esetben UTH átfogó tokkal érdemes beépíteni! Esztétikum lesz így az ajtónk és igazi bútordarab! Festeni a gyárban szabad és nem otthon, mert ez az ajtó ezt megérdemli! Otthoni ecsetes munka nem ehhez az ajtóhoz való megoldás! Az ajtó igény esetén üveggel együtt rendelhető!
A fenyő ajtók műszaki leírását itt tekintheti meg!
És, hogy mennyi az ára egy ilyen prémium fa beltéri ajtónak? Nos nem olyan magas, hogy ne tudná betervezni abba a lakásba, ahol stílusban ez a legjobb megoldás! Az ajtó picivel több, mint 90 000 Ft körüli áron érhető el. Igaz cserébe festve, üvegezve és szép UTH átfogó tokkal kerül be a nyílásba!
Legolcsóbb áron a dekorfóliás ajtó vásárolható meg?
A laminált felületű ajtók esetében a legrégebben kapható ajtó a dekorfóliás beltéri ajtó! Első olyan termék, amit utólag szerelhető tokkal lehetett és lehet ma is megvásárolni! Az, hogy az összes beltéri ajtót vizsgálva a legolcsóbb ajtó lenne ez a típus, azt nem mondom, de a laminált felületű ajtók tekintetében igen!
A dekorfóliás beltéri ajtó nagyon népszerű termék volt sok évvel ezelőtt, mert olyan kész ajtót vásárolhattak meg, aminek beszerelését követően nem volt már semmilyen utómunkálat! Felújítás után nem kellett vakolni, glettelni és festeni sem! Olyan kuriózum volt a farost vagy lucfenyő válaszfal ajtók után, ami nagyon gyorsan repítette a belső ajtók toplistájának élére és ott is maradt sok éven át!
Olcsósága az anyagminőségben rejlik! Igaz ekkor ez is elegendő volt a népszerűséghez, mert nem volt más konkurens vagy hasonló termék! Újdonság erejével hatott ekkor és a gyengeségei sem tűntek fel addig amíg a laminált felületű belső ajtók piacán meg nem jelent egy új (CPL belső ajtó), addig nem látott belső ajtó megoldás!
Az új hullámig az ajtó szabvány nyílásméretekbe volt rendelhető és az sem volt probléma, hogy nagyságrendileg 6 színből lehetett vásárolni! Mindez azért, mert cserébe az adott falvastagságra lehetett szabni az ajtót! Már nem volt probléma a 14 vagy akár a 20 cm vastag fal teljes burkolása sem! Néhány üveges opció is rendelkezésre állt és nem csak tömör ajtóban lehetett gondolkodni!
Dekor belső ajtó hátránya, hogy a rengeteg egyedi nyílást addig kellett szabni, toldani vagy foltozni, amíg az ajtó méretére nem sikerült azokat alakítani! Ezt megelégelve kezdtek el olyan ajtókat gyártani, ami erősebb felülettel készültek és egyedi méretben is lehetett gyártani!
Ez az egyediség odáig jutott, hogy ma már a dekorfóliás belső ajtókat is lehet egyedi méretben gyártani, mert azért próbálkozik még a piacon maradni, bár ez nagy sikerrel nem jár! Az újabb, modernebb és erősebb ajtók népszerűbbek és árban nem sokkal kerülnek többe, mint az egyedi gyártású dekor ajtók! Az új hullám képviselői a CPL beltéri ajtók!
Milyen beltéri ajtó árakkal tervezzek, ha minden ajtóm egyedi méretű?
A legtöbb lakásban vagy házban előfordul, hogy az beltéri ajtónyílások nem szabvány, hanem egyedi méretben készültek vagy készülnek! Persze egy építkezés általában úgy indul, hogy a tervező által megrajzolt szabvány nyílások kerülnek majd kialakításra. A végén viszont nem biztos, hogy azok is maradnak! A mai ajtógyártásnak köszönhetően nem kell faragni, nem kell hozzáépíteni, hanem az adott nyílásba lehet ajtót rendelni! Tehát a gombot varjuk a kabáthoz!
Eljött az a korszak, amikor ébredtek a gyártók és elkezdtek olyan laminált felületű ajtót gyártani, ami már nem egy egyszerű papírfelület volt, átitatva némi lakkal, mint a dekorfóliás ajtó, hanem megindult azoknak az ajtóknak a gyártása, ahol a felület már egy erősebb melamin akryl műgyanta lett. Ez a CPL beltéri ajtó!
Az ajtó felülete sokkal ellenállóbbá vált a szennyeződéssel és a felületi koptatásokkal szemben. A CPL ajtót erős műszaki tartalommal gyártják! Legnagyobb erénye az ajtónak az, hogy szinte minden nyílásba rendelhető, legyen egyszárnyú vagy kétszárnyú ajtó. Az alap nyíló ajtókon túl fal előtt és falban tolható ajtókat is gyártanak úgy, mint pl: harmonika vagy üvegajtót! A CPL ajtó méreteiről és a hozzákapcsolódó árakról korábbi írásunkban olvashat!
És az ár most szóba is kerülhet, mert sok mindenkit érdekel, miszerint ezt az egyediséget nagyon meg kell fizetni? A válasz, hogy ez szubjektív, mert ami az egyik vásárlónak megfelelő ár, az lehet a másik vevőnek már nem megfizethető kategória! Viszont ha azt az oldalt vizsgálom, miszerint egyedi gyártású és jó minőségű ajtót szeretne valaki vásárolni, abban az esetben nincs jobb ár-érték arányú ajtó jelenleg a piacon! Ma az értékesítések döntő többségét a CPL belső ajtók teszik ki! Megfizethető áron kap egyedi beltéri ajtót! Páratlan színvilágának, intarzia és üvegezési lehetőségeinek köszönhető töretlen a CPL ajtó épszerűsége!
A festett MDF beltéri ajtó a legmagasabb áron elérhető belső ajtó?
Ezt így nem mondanám, mert a CPL belső ajtóknál is vannak olyan modellek vagy formák, amik az MDF festett ajtó árainál magasabbak! Viszont összességében nem áll messze ez a felvetés az igazságtól! Ha az alap ajtó árakat vizsgáljuk, abban az esetben az egyik legmagasabb áron elérhető belső ajtóról beszélünk! A tele CPL belső ajtó 52 000 Ft-os árához képest az MDF festett ajtó megközelítőleg a duplája is lehet!
A kérdés joggal merülhet fel, miszerint mitől lesz ilyen magas ennek az ajtónak az ára?
Válasz igen egyszerű! Amíg a többi ajtó szinte alig találkozik dolgos kézzel, addig a festett ajtó egy bizonyos munkafázis után indul a festőműhelybe! Ha az üzemnek nincs festőműhelye (ami általános), abban az esetben két logisztikai díj és a festés ára hozzáadódik az ajtó alap árához! A festőműhelyben nagyon sok a kézi csiszolás! Mondhatom, hogy nem a festésen múlik a minőség, hanem a csiszoláson! Ez az árat viszont megnöveli!
A festett MDF ajtó felülete a végén egy homogén RAL színben pompázó késztermék lesz! Az ajtó műszakilag szinte ugyan úgy készül, szinte ugyan azokkal a megoldásokkal l érhető el egyedi vagy szabvány méretben, mint a CPL belső ajtó. Mindez azért, mert a festésig a tok és a lap egyforma munkafolyamatokon megy keresztül!
Változik az ár, ha nem festjük az MDF ajtót, hanem furnérozzuk?
Ebben az esetben már furnérozott felületű belső ajtóról beszélünk. Árban és felületi megjelenésében is változik az ajtó! Teljesen más stílusú ajtót kapunk, ha a különböző fafajokból készült furnérpaplant rálamináljuk az MDF felületre!
Ez a típusú ajtó az egyik, ha nem a legmagasabb áron elérhető ajtó Magyarországon! A belső ajtók királynőjének is nevezik méltán a furnér ajtót! A mérete egyedi és szabvány is lehet. Az ajtó árát befolyásolja az, hogy milyen fafajból készült paplan kerül fel a frontra! Az alap fafajok, mint a tölgy, bükk, kőris például olcsóbb, mint egy trópusi fából készült furnérozás! Az árat még a késelések száma is befolyásolja, de ebbe most nem megyünk bele, mint a furnér ajtó műszaki tartalmába sem!
Aki egy ilyen fafurnér borítású ajtót vásárol, annak tudni kell azért, hogy az egyszer késelt felületű ajtók esetében a fa élettani hatásai megjelennek az ajtólapon és a tokon! Ezért két egyforma mintával gyártott ajtót nem fog találni nem hogy a lakásban, de még a föld kerekségén sem!
Az árak ennél az ajtónál erősen 100 000 Ft körül indulnak szépen el!
Röviden áttekintettük alapanyaguk és a hozzá tartozó árak szerint a belső ajtó típusokat. Lényeg, hogy ki-ki a lakás stílusához, de főleg az anyagi lehetőségeihez találja meg a legjobban tetsző belső ajtót!
Cseke Zsolt
nyílászáró szakértő
Beltéri ajtó árak címkéhez kapcsolódó hírek
A kérdés nagyon egyszerű és sokan fel is teszik nekem nap, mint nap. Viszont megválaszolni nem tudom ilyen gyorsan, mert a kapkodásban valamit véletlenül levernék. Sok a nyitott kérdés ahhoz, hogy a válaszom csupán egyetlen és persze pimaszul olcsó árra zsugorodjon!