FA BELTÉRI AJTÓ | Borovi fenyő beltéri ajtó gyártás I.
Fa beltéri ajtó esetén a borovi fenyőből készült ajtót ajánljuk
DERÉK MUNKA |
A borovi fenyőből készült beltéri ajtó, egy minőségibb, mívesebb megjelenéssel rendelkező fa beltéri ajtótípus. Nagyapáink munkájára jellemző derék munkával készül a borovi fenyő UTH tokos beltéri ajtó napjainkban. Asztalos mesterek keze alatt és némi gépi munka segítségével állítják elő napjaink meghatározó fa beltéri ajtótípusát, a borovi fenyő beltéri ajtót.
A fa alapanyag minőségi osztályozása
A FA HIBÁINAK KIEJTÉSE |
A fűrészáru alapanyagot első lépésben lécekre vágják fel. A lécanyagok tartalmaznak hibás részeket (göcs), amit fűrésszel ki kell vágni. További műveleteknél a hibás alapanyag komoly minőségi hibaforrás lehet és a későbbi fázisban történő kiszűrése anyagveszteséget okoz.
A hossztoldást elősegítő fogazat kialakítása
HOSSZTOLDOTT BOROVI FENYŐ |
Mivel a borovi, más néven erdei fenyő változó időjárási és nedvesség behatási körülmények között növekszik, óhatatlanul kialakulnak feszültségek, szálszerkezet-torzulások a faanyagban, amit a bedolgozás során több módon igyekeznek kompenzálni. A legelterjedtebb és leginkább célra vezető, amikor az anyagot alapméretre munkálva – hosszirányba, nagy szilárdságú ragasztással – megtoldják. Ez az alapanyag a hossztoldott fríz. Óriási előnye, hogy a hossztoldással megszüntethető a deformációt okozó feszültség, az anyag stabil marad, nem vetemedik.
Borovi fenyőből készült lécek tömbösítése
KÉT VAGY HÁROM RÉTEGBEN TÖMBÖSÍTVE |
A fogazott léceket a beltéri ajtó esetében két rétegben és hosszirányban egyszerre összeragasztják. Hosszirányban a már fogazattal ellátott végkapcsolatok révén, míg oldalirányban két léc lapjára történő ragasztásával valósul meg gépi munkával. A gép nagy oldal- és hosszirányú nyomással, illetve megfelelő ragasztóanyag alkalmazásával tartós kapcsolatot létesít a faanyagok között.
A tömbösített alapanyag méretre vágása
FELDOLGOZÁSI MÉRETRE VÁGÁS |
Amikor a présgépből kikerül az alapanyag az asztalos mesterek a megfelelő munkafázisnak megfelelően méretre vágják a már hossztoldott és rétegragasztott borovi (erdei) fenyő alapanyagokat.
A fa alapanyag felületi megmunkálása
A FRÍZ GYALULÁSA |
A még „szőrös” borovi fenyő alapanyag további megmunkálása előtt sík felületűvé kell alakítani. Erre a célra nagy fordulatszámú gyalugépet használnak. Minden fríz gyalulásához emberi kézre van szükség.
A végső összeállítási munkafázis előtti újratömbösíteni kell
ÚJRATÖMBÖSÍTETT ALAPANYAG |
Az egyforma hosszúságú és a beltéri ajtók esetében kétrétegű fa alapanyagot ezt követően ismét faragasztóval présgépen tömbösítik a következő megmunkálás előkészítésére. A tömbösítést követően csiszolják a felületet és a megfelelő műveletnek megfelelően vagy ajtólap elemeket állítanak elő vagy az UTH átfogó tokhoz vágják megfelelő méretűvé a hossztoldott és rétegragasztott alapanyagot.