CPL beltéri ajtó
I. színcsoport - Beépítés
Ne kezdjen hozzá otthon egyedül, ha nincs tapasztalata!
PONTOS BEÉPÍTÉS A JÓ MŰKÖDÉS ALAPJA |
A CPL beltéri ajtó beépítéséhez javasolt szakember igénybe vétele. Nem utolsó sorban azért, mert egy megbízható szakember a munkájáért felel, a tevékenységét garanciával végzi! Gondolják meg, ha nem ezt a megoldást választják a beltéri ajtó beépítés során, hanem saját kezűleg vagy barátok segítségével végzik el a műveletet, hiba esetén kinél jelzik a problémát?
Minden CPL belső ajtót már kész, fűtött (télen) helyiségbe szabad beépíteni, amiért a megrendelő felel! Nem megfelelő hőmérséklet és páratartalommal bíró lakásba törtébő ajtóbeépítés a belső ajtó alakváltozásához vezet(het). Beépítés előtt legyenek szárazak a falak (festést követően) és az aljzat burkolt és nedvességmentes! Ha ezeket az egyszerű szabályokat betartja, abban az esetben az ajtók megfelelően fognak működni! A beépítő szakember a helyiség klimatikusan és műszakilag nem megfelelő állapotáért nem felel!
No, de nem az elrettentés a célom, hanem igyekszek szakmailag megalapozott tanácsokkal szolgálni a beépítéshez, lépésről lépésre ismertetve a folyamatot. (Szemán András - beltéri ajtó beépítő)
Védjük az ajtót a szerelés alatti sérülésektől!
MEGFELELŐ ALÁTÉTTEL KEZDJÜK |
A tok összeállítása legkedvezőbben egy sík felületen, léceken, hullámpapíron, vászon anyagon történhet. Mindez az ajtó sérülésmentes beépítésének az első mozzanata, tehát óvjuk a terméket a karcosodástól. Az aljzatra minden esetben fektessünk egy védő réteget. Javaslom, hogy a kibontott toknak a hullámpapír csomagolását (ha van) fektessék a burkolatra. Erre szükség esetén helyezzünk keresztbe kitámasztókat, ha nem megfelelően vízszintes az aljzat! (Erre viszont a kivitelezésnél érdemes figyelni, mert nem megfelelően sík felület esetén csúnyán fog az ajtó mutatni a helyén.)
VÍZSZINES ALJZATRA ÉPÍTSEN |
A tokot minden esetben a készen burkolt aljzatra építjük be. Mindig ellenőrizzék az ajtó nyílási sugarában a padozat sík voltát, hogy ne okozon akadályt a szabad nyitásban! Mivel az ajtólap alsó élénél a légrés jellemzően 10 mm, így az utólagos burkolás akár problémát is okozhat.
Az aljzatbeton vagy egyéb burkolat kivitelezésnél oda kell figyelni a padozat vízszintezésére. Ha ez nem történik minőségi kivitelezéssel, úgy az ajtó ferde hatást keltve fog a nyílásban állni, holott az maga függőleges, csupán a burkolatszint nem megfelelő. A lenti képen még beépítés előtti helyzetet mutatunk, amikor mind a két tokállót a burkolatra helyezzük. Az ajtó tokját beépítéskor viszont az egyik oldalon (bal) meg kell emelni és a levegőben fog majd "lógni"! Csak így lehet beépíteni az ajtót, hogy az helyesen működjön! Érdemes a burkolóval egyeztetni ezt követően az aljzat kiegyenlítéséről.
TOKÁLLÓ ÖSSZESZERELÉSE |
A sarokkapcsolatoknál a tokállókat és -keresztet összeillesztjük, majd a vágott felületeknél ragasztóval látjuk el vékonyan, a vezető lamello (gyártónként változik) idegencsap beragasztása után. (Figyelem! A lamello csak megvezetésre szolgál, azt elegendő az egyik oldalba beragasztani!)
Ezt követően a sarkokat összeillesztjük és a szerelvénycsomagban található összekötő kapcsokkal összekapcsoljuk, ügyelve az alkatrészek derékszögű és síkbeli elhelyezkedésére. (Aki életében először szerel össze ajtót, általában eddig a pontik úgy érzi, hogy megy ez neki! A fekete leves ezt követően jöhet!)
SZERELVÉNYEZÉS ÉS ÉKELÉS |
A szerelvénycsomagban lévő pánt alsórészt a tokba, az előre kialakított furatokba helyezzük, ami mögött a pántalátét található. A pántrögzítő imbuszcsavarját közepes erővel meghúzzuk, a pánttest 3-4 mm-re legyen a borítás síkjától. Az összeállított tokkeretet a nyílásba állítjuk és ékekkel rögzítjük, úgy függőleges, mint síkbeli pozíciójára ügyelve. Ez a rögzítés csak ideiglenes, pozíció-meghatározást szolgál!
TOK RÖGZÍTÉSE A FALNYÍLÁSBA |
A tok falnyílásban rögzítéséhez a legmegfelelőbb a kétkomponensű (gyorskötő) szerelő-elhelyező PUR-hab. Erre a műveletre kizárólag az a hab alkalmas, melynek kicsi a tágulási értéke. Más jellegű habok nem felelnek meg a szilárdsági követelményeknek!
Ügyeljünk arra, hogy PUR-habos rögzítés esetén a tokállók ne "hordósodjanak" be! Ebben az esetben az ajtó lapját majd nem lehet becsukni. Javasolt kitámasztók alkalmazása – a tokban keresztbe három ponton – a pontos méret megtartásához. A művelet során célszerű a tok pozícióját többször ellenőrizni.
TISZTÍTÁS ÉS ELLENŐRZÉS |
A hab megszilárdulása után (3-4 óra) a felesleges, kitüremkedő habot levágjuk, az ajtólapot felakasztjuk és ellenőrizzük annak záródását és függőleges voltát. Amennyiben indokolt, a pántok utánállítását el kell végezni. A végleges pozícióban a pántrögzítő imbuszcsavarokat meghúzzuk, a gumitömítés óvatos elhúzásával.
MOBILBORÍTÁS ÉS KILINCS |
A tokborítás (mozgó borítás) alkatrészeit összeállítjuk a sarokpontoknál excenteres összehúzók segítségével, miután a vágott felületeket ragasztóval megkentük. A borítás csap- és tokárok-részét szakaszosan ragasztóval megkenve a borítást a falig ütköztetve betoljuk. Ellenőrizzük a záródási funkciót és az ajtó kulcsos zárhatóságát. Egyes esetekben a zárnyelv hosszabb, mint a zárlemezben rendelkezésre álló fészek mélysége. Semmi gond, a zárlemez műanyag bélése úgy került kialakításra, hogy annak fenékrésze perforáció mentén kitörhető, ami már biztosítja a zavarmentes zárhatóságot. Jöhet a kilincs felszerelése és el is készült a beépítés.
TISZTÍTÁS |
A beépítést követően, a tokot és lapot nedves ruhával (nem karcoló), semleges kémhatású tisztítóanyaggal áttöröljük.
Szemán András
beépítő szakember