Beltéri ajtó méretfelvétel
Hogyan mérjük meg a beltéri ajtó méretünket?
MÉRŐSZALAGGAL |
... ha teljesen le szeretnénk egyszerűsíteni a dolgokat! A tájékoztató ajánlatkéréshez is már bizonyos méretekre lesznek kíváncsiak a szaküzletekben. Ezek a méretek pedig a falnyílással lesznek kapcsolatosak. Általában három számot várnak Öntől majd. Ez a falnyílás szélessége, a falnyílás magassága és a fal vastagsága. Ha Ön ezt elmondja, már látják is, hogy milyen típusú és kivitelű ajtó áll a rendelkezésére. Felkészülve minden sokkal gördülékenyebben fog menni!
Szóval, tényleg vegyen egy mérőszalagot, papírt, ceruzát és már indulhat is a munka a következő szabályok betartásával.
Hogyan mérjük meg a falnyílás szélességét?
PONTOS MÉRÉS |
Két eset fordul elő legtöbbször. Egyik amikor teljesen új építésű a ház és rendelkezésre állnak a falnyílások (esetleg a tervrajz) vagy olyan a felújítás, hogy a régi beltéri ajtó ki van bontva és az új ajtó felmérése nem ütközik akadályba!
A falnyílás szélességét három ponton kell megmérni: lent, középen és fent! Mindezt azért, hogy a legkisebb szélességi méretet meg tudjuk állapítani és erre a méretre tudjuk az ajtót megrendelni! Ha túl nagy a has vagy srégség a függőben és a nagyobb méretre rendeli az ajtót, abban az esetben az ajtó nagyobb lehet, mint a nyílás és jöhet a vésés!
Természetesen, amennyiben aránytalanul nagy a három mért szám között a különbség, érdemes már előre kiegyenesíteni a nyílást és ezt az átalakított méretet alapul venni!
TIPPELNI IS KELL |
De mit mérjek, ha a régi ajtó be van építve és nem akarok teljes felújítást? Nos itt nincs szabály, mert ahány régi ajtó, annyi kivitel lehet! Ha van lehetősége a takarólécet ügyesen feszítse fel és mögötte látható, hogy hol helyezkedik el a falnyílás. Ebben az esetben egy nagyon jól megközelíthető számot tud kinyerni! Ha nem szeretne feszegetni, abban az esetben próbáljunk logikusan gondolkodni. A takaróléc arra való, hogy a falnyílás és az ajtó tokja közti rést eltakarja! Tehát a falnyílás valahol a két út között található, ezért egy megközelítő méretet így is tud majd kapni!
Az UTH tokos meglévő ajtó esetén van egy megközelítésre jó szabály. Vegyük a belső átjárhatóságot és oldalanként adjunk hozzá 4 cm-t és megkapjuk a falnyílás szélességét! PÉLDA: Jelen esetben az átjárható méret 90 cm. Ezért ehhez adjunk hozzá oldalanként 2*4 cm-t. Majd az így kapott szám a falnyílás szélessége!
Hol mérjem meg a falnyílás magasságot?
KÉT MÉRÉSI PONT |
A képlet ugyanaz, mint a szélességnél, csupán itt a két függőleges fal tövénél kell magasságot mérni. Ha széles a falnyílás (kétszárnyú ajtó), abban az esetben lehet középen is mérni egyet!
Falvastagság mérése a beltéri ajtónál
A BORÍTÁS MIATT FONTOS |
A fal vastagságának megadása a tok miatt szükséges. A szépen takaró UTH tok igaz állítható, de érdemes pontosan mérni, mert gyártónkként változik a beltéri ajtó falvastagságának az alap, illetve felára.
A falvastagságot szintén méréssel lehet pontosan meghatározni. Szabad falnyílásnál nincs probléma, mert az előzőekhez hasonlóan három ponton kell mérni. A falvastagságon múlik az esztétika. Vagy a borítás el fog állni a faltól vagy pedig szépen rásimul a falra. Ha nincs függőbe a fal, abban az esetben előfordul, hogy lent szépen áll a tok, fent pedig eltávolodik a fal síkjától, mert az ajtó minden esetben függőbe lesz állítva!
Ha mind a három szám a rendelkezésünkre áll, abban az esetben már lehet is ajánlatokat kérni vagy meglátogatni a szaküzletet.
Pallasz Enteriőr