SZABVÁNY BELTÉRI AJTÓ | Múlt vagy jelen az MSZ méretek
Az MSZ még él(degél), de nincs rá érvényes szabályozás
BELTÉRI SZABVÁNY AJTÓGYÁRTÁS |
Mint minden kereskedelmi árunak, így a beltéri ajtóknak is van jellemző méretük, méretrendszerük. Ez volt az MSZ szerinti méretezés. A Szabványügyi Hivatal által kiadott iránymutatásban rögzítve volt a gyártási technológia és a jellemző méretrend. Mindez azért, hogy a végtermék a jövőben reprodukálható legyen. Ez az előírás már a múlt homályába veszett, mert az uniós jogharmonizáció, ezen belül a szabványok egységesítése ezt a termékkört is utolérte. Jelenleg a helyzet az, hogy beltéri ajtókra nincs érvényes szabályozás. Aggodalomra azonban nincs ok, a napi gyakorlatban, a köztudatban tovább él az a méretsor, ami a néhai MSZ beltéri ajtókhoz tartozott.
Általános MSZ beltéri ajtó nyílásméretek:
- 75x210 cm
- 90x210 cm
- 100x210 cm
- 140x210 cm
PANELBEN CSÖKKENTETT MAGASSÁG |
Volt egy időszak, amikor tömegszerűen épültek a lakások. Ebben nagy szerepe volt a „panelprogramoknak" is. Takarékossági okokból ezeknél az építményeknél csökkentett belmagasságokat hoztak létre. Máshol (kockaházak esetében) vegyes technológiát alkalmaztak, ezért váltakozó méretű (180-240 cm magas) falnyílásokat alakítottak ki, akár egy építményen belül is.
A mai beltéri ajtókkal már minden megoldható
EGYEDI MÉRETŰ BELTÉRI AJTÓK |
A beltéri ajtó kiválasztásánál a legfontosabb szempont, hogy meghatározzuk, milyen típusú ajtót szeretnénk vásárolni, milyen színben, üvegezéssel és főleg, hogy milyen méretben! A lényeg minden esetben a szubjektum, vagyis hogy tetszen mindaz, amit látok. Ezt követően kollégáink segítik Önt a helyes döntés meghozatalában. Manapság nem jelent gondot a különböző mértre kihagyott falnyílások ajtóval történő beépítése. A modern gyártási technológiák és gyártók már nem igazodnak minden esetben szabványokhoz, hanem teljesen egyedi igényekre és méretekre készítenek beltéri ajtókat.
Egyedi méretre készülő beltéri ajtók:
DIN – LENGYEL ÉS SZLOVÁK BARÁTAINK |
Sok olyan kifejezés, amihez – őszintén szólva – nem sokan értenek. A szakkereskedő természetesen e furcsa nyelvezet tudója, ezért mélyebben nem is szeretnénk belemenni a leírt mértrendszerekbe. A baj ott kezdődik, ha keverednek a méretek, mert a tervező egy német szabvány szerinti DIN-es ajtót tervez be, a kivitelező viszont egy MSZ szerinti falnyílást alakít ki rutinból, és a tulajdonos egy meghirdetett „kiváló és olcsó” ajtót talál, mondjuk szlovák méretben, ahol ráadásul jellemző méretként az ajtó szabad belméretét adják meg, mint iránymutatót. Ezért kérjék ki szakembereink véleményét vásárlás előtt, mert utólag vésni vagy faragni nem éppen kellemes időtöltés.
Vegyenek méretet és indulhat az ajtókeresés!
FELMÉRÉS HÁZILAG |
Az otthoni felmérésnek nagy jelentősége van. Nem a megrendelés miatt, hanem a tájékozódáshoz ad mankót. Az Ön által felmért nyílásmérettel sokkal egyszerűbben tájékozódhat a beltéri ajtók világában. Szaküzleteinkben pedig a kollégáink, amikor ránéznek a méretekre, rögtön látni fogják, hogy mely ajtókat ajánlhatják Önnek és melyeket nem. Első lépésben a szelektálást, az Ön által megadott méretek fogják megtenni. Természetesen a megrendelés előtt kérésre szakembereink mérik fel a tényleges nyílásokat, ezt követetően rendelhető meg a termék.
A vásárlók jogos elvárása manapság az egyedi igény kiszolgálása
A MAI BELTÉRI AJTÓKNÁL NINCS LEHETETLEN |
El kell felejteni a szirénhangokat, hogy mi lesz, ha később ki kell cserélni az egyedi méretű beltéri ajtókat! Napjainkban jogos elvárás, hogy a vásárlónak ne kelljen a méretekkel és technológiákkal foglalkozni, hanem a meglévő falnyílásaihoz igazodva kerüljenek legyártásra a beltéri ajtók. Viszont azt vegyük figyelembe, hogy, érdemes a falnyíláson is alakítani, ha kellemesebb esztétikai végeredményt szeretnénk látni és láttatni.